• Pjata

  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Klasikët,
  Mish

 • Teknika e gatimit

  Gatim i ngadaltë

 • Niveli

  Mesatar


 • Parapërgatitja

  20 minutat

 • Përgatitja

  900 minutat

 • Totali

  920 minutat

 • Shuma

  15-20 persona

Kjo video ju tregon se si të bëni mish derri, të lëngshëm dhe të tymosur për të krijuar sandviçin e përsosur me mish derri të copëtuar. Kjo recetë e lehtë shtëpiake e mishit të derrit të copëtuar do të jetë e mjaftueshme për të gostitur me shumë shije të gjithë miqtë tuaj!

Kjo recetë përdor mishin e qafës së derrit në vend të mishit me asht të shpatullës së derrit/Boston Butt. Ju gjithashtu mund të përdorni Boston Butt, por jini të vetëdijshëm se koha e gatimit mund të jetë ndryshe.

PËRBËRËSIT

copëtuar

 • 1 qafë derri (2 deri 2.5 kg)

Për përzierje mëlmesash

 • 10 lugë gjelle sheqer ngjyrë kafe
 • 2 lugë gjelle shafran i Indisë
 • 3 lugë gjelle pluhur qepe
 • 3 lugë gjelle pluhur hudhre
 • 1.5 lugë gjelle piper i kuq djegës
 • 7 lugë gjelle piper i kuq
 • 7 lugë gjelle kripë

Për simitet

 • Simite italiane, simite ovale të butë ose simite të tjera
 • sallatë me lakër
 • salcë për gatime skare sipas dëshirës suaj

PËRGATITJA

 1. Hiqeni qafën e derrit nga frigoriferi. Përziejini së bashku të gjithë përbërësit për përzierje mëlmesash dhe lyeni mishin me përzierjen.
 2. Zhytini një grusht ashkla druri qershie në ujë. Përziejini disa grushte ashkla druri qershie  (jo të lagura) në qymyrin jo të pandezur. Hapeni deri në fund derëzën e ajrosjes në bazën qeramike të Big Green Egg, hidhini tre startues zjarri mbi qymyr dhe ndizni ato. Lëreni kapakun e EGG të hapur për 10-12 minuta.
 3. Spërkatni ashklat e lagura mbi qymyrin e ndezur. Rregulloni konvEGGtor-in dhe vendosni grilën brenda EGG. Vendoseni qafën e derrit në grilë dhe mbyllni kapakun e EGG. Ngrohni atë deri në një temperaturë në mes të 95 dhe 110°C. Lëreni qafën e derrit të gatuhet për rreth 8 orë derisa të arrijë një temperaturë bazë prej 71°C. Matni temperaturën bazë me Termometrin digjital për lexim të menjëhershëm ose termometrin me matje të dyfishtë nga largësia.
 4. Largojeni qafën e derrit nga EGG, mbështilleni në folie alumini dhe vendoseni mishin sërish në grilë. Mbyllni kapakun e EGG dhe lini mishin të vazhdojë të piqet në folie metalike për rreth 6-8 orë deri sa të arrihet një temperaturë bazë prej 86 deri në 96°C.
 5. Përdorni dorezën EGGmitt për të hequr qafën e derrit nga EGG dhe lëreni atë të qëndrojë në folie (nëse është e mundur, në një ftohës) për disa orë. Folia dhe ftohësi do të izolojnë siç duhet mishin, kështu që elementët e ftohjes nuk janë të nevojshëm  për të ruajtur temperaturën e duhur.
 6. Hiqni folien dhe përdorni panxhën për copëtimin e mishit për të shqitur mishin nga qafa e derrit. Përziejeni salcën për gatime skare (barbekju) me mishin. Pritini simitet përmes dhe mbushini me sallatë lakrash. Vendosni një sasi të pakursyer të mishit të copëtuar të derrit mbi to dhe hidhini salcën barbekju sipër sipas shijes.

Aksesorët e përdorur

Recetat e ngjashme

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi