• Pjata

  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Midhjet,
  Mish peshku

 • Teknika e gatimit

  Gatim

 • Niveli

  I lehtë


 • Parapërgatitja

  20 minutat

 • Përgatitja

  10 minutat

 • Totali

  30 minutat

 • Shuma

  2-4 persona

Kjo video ju tregon se si të përgatitni midhje pak më ndryshe. Kjo recetë e lehtë e midhjeve përdorë shije aziatike si qumësht kokosi, piper djegës dhe xhenxhefil për të krijuar një ushqim shumë të shijshëm!

PËRBËRËSIT

Midhje

 • 2 kg midhje
 • 3 qepë
 • 6 thelpinj të hudhrës
 • 3 cmxhenxhefil të freskët
 • 1 spec të kuq djegës
 • 4 lugë gjelle vaj luledielli
 • 1 lugë gjelle pluhur kërri
 • 1 lugë qaji turmerik i bluar
 • 1 lugë qaji kardamom i bluar
 • 400 mlkrem kokosi
 • bukë shtëpie e bardhë për ta servirur si shoqëruese

PËRGATITJA

 1. Ndizni qymyr drurin në BigGreenEggdhe lëreni të ngrohet, bashkë me grilën dhe me furrën holandeze mbi të, deri të arrijë temperaturën 180°C. Në ndërkohë, shpëlani midhjet me ujë të ftohtë dhe të rrjedhshëm. Largoni ato që janë të hapura ose të thyera.
 2. Qëroni qepët dhe hudhrën. Qëroni xhenxhefilin dhe largoni bishtin nga speci i djegës. Copëtoni imët këta përbërës.
 3. Ngrohni vajin e lulediellit në furrën holandeze dhe shtoni përbërësit e prerë dhe erëzat. Mbyllni kapakun e skarës EGG dhe lëreni të zihet për pak minuta derisa qepët të marrin shkëlqim. Përzieni herëpashere teksa zihet masa.
 4. Shtoni midhjet, përzieni e pastaj shtoni edhe kremin e kokosit. Mbyllni kapakun e skarës EGG dhe leni midhjet të zihen për rreth 5 minuta, duke i përzier rregullisht.
 5. Kontrolloni midhjet nëse janë hapur dhe shtoni krip dhe piper sipas dëshirës. Shërbeni midhjet me bukë.

Aksesorët e përdorur

Recetat e ngjashme

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi