• Pjata

  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Vegjetarian

 • Teknika e gatimit

  Pjekje në skarë

 • Niveli

  I lehtë


 • Parapërgatitja

  15 minutat

 • Përgatitja

  20 minutat

 • Totali

  35 minutat

 • Shuma

  4 persona

Kjo video ju tregon se si të përgatitni speca të mbushur me bullgur në Big Green Egg. Kjo është një recetë e lehtë, vegjetariane që është e sigurt se do t’i kënaq të gjithë!

Përbërësit

Për përgatitjen e mbushjes së specave

 • 4 speca
 • 200g bollgur i gatuar
 • 150g djathë i grirë (i ndenjur)
 • 4-6 kërpudha
 • ½ lugë çaji piper të specave djegës të verdhë
 • 10-15 ullinj të gjelbër me bërthama të hequra
 • 1 lugë gjelle piper të kuq
 • 1 lugë gjelle fara qimnon të bluara
 • ½ lugë gjelle koriandër pluhur
 • 1 lugë çaji piper djegës me fara
 • 1 portokall i paspërkatur

Për salcë kosi

 • 300 ml kos me yndyrë të plotë
 • 1 qitro i paspërkatur
 • 2 gjethe mente
 • 2 gjethe koriandër

PREPARATION

 1. Ndizni qymyr drurin në Big Green Egg dhe, me konEGGtor-in, lëreni të arrijë temperaturën 200 °C.
 2. Në ndërkohë, pritni majat e dollmave ose specat e gjatë pritni anash me një vijë të gjatë dhe  hiqni farërat.
 3. Hidhni bollgurin e pjekur në një enë të thellë dhe shtojani djathin e grirë. Pritini kërpudhat në pjesë të holla dhe priteni imët specin djegës dhe shtoni së bashku me ullinjtë. Hidhini erëzat dhe grini me rende gjysmën e lëvores së portokallit (mund të përdorni gjysmën tjetër të salcës së kosit) mbi ushqimin. Përzieni të gjitha së bashku.
 4. Nëse po përdorni dollma, vendosni ato në unazat e grilës prej çeliku të pandryshkshëm. Mbushni specat.
 5. Vendosni specat e mbushur në grilë dhe mbyllni kapakun e EGG. Koha e përgatitjes: rreth 20 minuta. Në ndërkohë vendosni kosin për salcën e kosit në një enë. Spërkatni mbi të gjysmën tjetër të lëvores së portokallit  (mund ta shtrydhni lëngun dhe ta pini atë). Spërkatni lëvoren e qitros mbi kos dhe shtrydhini lëngun. Merrni gjethet mente dhe të koriandrit dhe copëtoni ato në pjesë të imëta. Përzieni lëngun e qitros dhe gjethet mente dhe të korianderit të grira imët dhe hidhni piper dhe kripë sipas shijes në tërë kosin.
 6. Hiqni specat nga EGG dhe hidhini salcën e kosit sipër. Nëse po përdorni dollma, mund të vendosni sërish majën e tyre.

Aksesorët e përdorur

Recetat e ngjashme

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi