• Pjata

  Messhujta (Snack),
  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Klasikët,
  Mish i shpezëve

 • Teknika e gatimit

  Pjekje në skarë

 • Niveli

  I lehtë


 • Parapërgatitja

  20 minutat

 • Përgatitja

  35-45 minutat

 • Totali

  55-65 minutat

 • Shuma

  4 persona

Krokante kip met basic rub

Kjo recetë nuk është e përshtatshme vetëm për pulë, por gjithashtu mund ta përdorni për brinjë, mish derri, fileto derri dhe madje edhe për karakaleca. Nëse preferoni, mundeni, por jo domosdoshmërisht, që ta lëni përzierjen e mëlmesave të absorbohet në mish para se ta gatuani atë. Lënia e pulës së lyer me mëlmesa për t’u marinuar në frigorifer për dy deri në tre orë do të intensifikojë aromën.

PËRBËRËSIT

Pjekur

 • 4 kofsha të pulës ose 8 këmbë pule
 • Vaj ulliri
 • salcë Barbecue sipas dëshirës, p.sh. salcë Barbecue e bardhë

Për përzierjen me mëlmesa

 • ½ lugë çaji fara qimnon
 • 1 lugë gjelle piper
 • 1 lugë gjelle kripë të imët deti
 • 1 lugë gjelle pluhur hudhre
 • 1 lugë gjelle sheqer ngjyrë kafe
 • ½ lugë gjelle pluhur qepe
 • ½ lugë gjelle trumzë të tharë
 • ½ lugë gjelle lëvore qitroje
 • 1 lugë çaji leskër chilli
 • ½ lugë çaji piper cayenne

Përgatitja

 1. Ndizni qymyrin në Big Green Egg dhe ngrohni EGG, me konvEGGtorin, deri në 200-210 ° C. Për të përgatitur përzierjen lyrëse me mëlmesa; shtypini imët farat e qimnonit në havan dhe përzieni mirë me përbërësit e tjerë.
 2. Kur përdorni kofshët e pulës, aplikoni përzierjen nën lëkurën e kofshës duke hequr me kujdes lëkurën. Kjo do të vë përzierjen në kontakt me mishin, duke e bërë atë tepër të shijshëm. Ju mund të aplikoni të njëjtën metodë në të gjitha pjesët e mishit të pulës që kanë një pjesë të madhe të lëkurës (vini re: kjo nuk vlen për këmbët ose krahët e pulave). Lyeni pjesën e jashtme të pulës me pak vaj ulliri, spërkateni përzierjen lyrëse mbi pulën dhe shtypeni atë lehtë brenda. Mbani përzierjen e mbetur për përdorim në të ardhmen.
 3. Hapni këmbët e pulës dhe /ose kofshat mbi grilë, mbyllni kapakun e EGG dhe piqeni pulën për përafërsisht 20 minuta.
 4. Rrotulloni pulën dhe piqeni edhe 15-25 minuta. Hiqeni pulën nga EGG dhe shërbejeni me salcë.

Këshillë

 • Ju natyrisht mund të aplikoni përzierjen e mëlmesave për një pulë të tërë. Edhe në këtë rast, tërhiqeni pak lëkurën që të lyeni me përzierjen pjesën ndërmjet mishit dhe lëkurës, dhe gjithashtu lyeni pak edhe zgavrën e pulës. Lyeni pak lëkurën me vaj ulliri, spërkatni përzierjen e mëlmesave mbi të dhe shtypeni brenda butësisht.

Aksesorët e përdorur

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi