• Pjata

  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Fruta,
  Mish

 • Teknika e gatimit

  Pjekje në skarë

 • Niveli

  Mesatar


 • Parapërgatitja

  40 minutat

 • Përgatitja

  30 minutat

 • Totali

  70 minutat

 • Shuma

  4 persona

Mange gevulde hamburgers

Nëse jeni duke kërkuar një recetë origjinale të hamburgerit, atëherë e keni gjetur. Mbushja me mango e bën këtë hamburger shumë të veçantë. Nëse dëshironi që përgatitja të jetë edhe më e lehtë, natyrisht mund ta lyeni me një lugë të mbushjes mishin e hamburgerit kur i vendosni përbërësit tjerë në hamburger.

PËRBËRËSIT

Hamburgerë

 • 600 g mish i bluar lope
 • 1 vezë
 • ½ luge gjelle piper të zi
 • 1 lugë çaji kripë deti e imët
 • vaj ulliri
 • 1 domate
 • 2 tranguj të vegjël turshi
 • ½ qepë e kuqe
 • 4 simite për hamburgerë
 • marule të përziera
 • 4 rriska djathi cheddar
 • majonez
 • keçap ose salcë barbekju

Për mbushjen

 • 1 mango e pjekur (jo në zjarr)
 • ½ spec i kuq
 • 2 lugë gjelle sheqer i bardhë

PARAPËRGATITJA

 1. Për mbushjen, qërojeni mangon dhe largojeni tulin nga bërthama. Priteni mangon në kubëza si dhe priteni specin e kuq në rrathë të hollë. Nxehini, së bashku me sheqerin dhe një grusht ujë, në tiganin e vendosur mbi shporet. Lërini të vlojnë për rreth 20 minuta.
 2. Fikni nxehtësinë dhe lëreni mbushjen të ftohet.
 3. Përziejeni mishin e bluar me vezën, piperin e zi dhe kripën e detit. Ndajeni përzierjen e mishit të bluar në katër pjesë të barabarta. Lyejeni formësuesin për hamburgerë me pak vaj ulliri. Vendosni në pjesën e poshtme dhe anët e formësuesit rreth dy të tretat e njërës pjesë të mishit të bluar. Vendosni një lugë të madhe me mbushje në mishin e bluar. Pjesën e mbetur të mishit të bluar bëjeni si qofte që të mund të futet në formësues. Mbulojeni mbushjen  me të dhe shtypini të gjitha së bashku me kapakun e formësuesit të burgerit. Bëni edhe tre burgerë tjerë në të njëjtën mënyrë, pastaj mbulojini dhe lërini të qëndrojnë në frigorifer.

PËRGATITJA

 1. Ndizeni qymyr-drurin në “Big Green Egg” dhe nxeheni, së bashku me grilën nga giza, deri në temperaturën prej 220°C. Ndërkohë, pritini domatet dhe trangujt në rriska të holla. Qërojini qepët dhe pritini në formë të rrathëve të hollë.
 2. Lyejini hamburgerët me vaj ulliri. Vendosini ata në grilë, mbylleni kapakun e “EGG”-ut dhe piqini rreth 3-4 minuta në secilën anë. Ndërkohë, pritini simitet e hamburgerit në gjysmë.
 3. Vendosini gjysmat e simiteve nga ana e prerë e tyre pranë mishit të hamburgerit dhe piqini për rreth 30 sekonda. Largoni mishin dhe simitet nga “EGG”-u.
 4. Hidhni ca marule të përziera, rriska domatesh, trangujsh turshi dhe rrathët e qepëve në njërën gjysmë të simites. Shtoni ca majonezë sipas shijes. Vendosni mishin e hamburgerit dhe një rriskë djathi cheddar në simite dhe shtoni keçap ose salcën tuaj të preferuar barbekju. Pastaj mbulojini me gjysmën tjetër të simites.

Aksesorët e përdorur

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi