• Pjata

  Pjata kryesore

 • Kategoria

  Mish peshku

 • Teknika e gatimit

  Pjekje

 • Niveli

  I lehtë


 • Parapërgatitja

  30 minutat

 • Përgatitja

  45 minutat

 • Totali

  75 minutat

 • Shuma

  1 pjesët

Briochebrood van de Big Green Egg

Kjo video ju tregon një recetë të lehtë për të bërë bukë të shijshme Brioshe në Big Green Egg. E përsosur për të bërë tost francez me ose për ta lyer me reçel, fruta të freskëta, çokollatë (të shkrirë), akullore apo çfarëdo gjë tjetër që ju pëlqen!

Përbërësit

Bukë Briosh

 • 235g gjalpë, në temperaturë të dhomës + gjalpi shtesë për të lyer tiganin
 • 50 ml qumësht
 • 7g tharm i thatë
 • 350g miell
 • 20g sheqer
 • ¼ lugë çaji kripë
 • 4 vezë

PREPARATION

 1. Përzieni gjalpin në një procesues të ushqimit apo në një enë për përzierje me mikser elektrik , deri sa të bëhet delikat. Ndërkohë, ngrohni qumështin deri sa të behet i vakët dhe shpërndani tharmin në të. Përzieni miellin, sheqerin dhe pak kripë nëpër gjalpë dhe shtoni qumështin. Shtoni vezët një nga një dhe krijoni një përzierje brumi të butë.
 2. Lyeni me gjalpë një kallëp për tortë dhe zbrazni brumin në të. Mbulojeni me foli plastike dhe lëreni të vijë në një vend të ngrohtë për 2 orë. Mos e vendosni kallëpin për tortë në një banak të ftohtë, por në një dërrasë për prerje të ushqimit, për shembull.
 3. Ndizeni qymyr drurin në Big Green Egg dhe nxeheni, me konvEGGtor-in dhe grilën, deri në temperaturën 200°C.
 4. Largoni folinë e plastikës, vendosni kallëpin për tortë në grilë dhe mbyllni kapakun e EGG. Piqni bukën deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë për 40-45 minuta. Për të siguruar që buka është e pjekur plotësisht, shponi atë më një kruese dhëmbësh në brendi të bukës. Nëse kruesja e dhëmbëve del jashtë e terur, buka është e pjekur plotësisht. Nëse është e nevojshme, vendosni kallëpin për torta në furrë dhe kontrolloni atë sërish 5 minuta më vonë.
 5. Largoni kallëpin për tortë nga EGG dhe lëreni bukën të ftohet për 30 minuta.
 6. Nxirrni bukën nga kallëpi për tortë dhe priteni në rriska.
 7. Mund ta shijoni me gjalpë, reçel dhe crème fraîche.

Aksesorët e përdorur

Inspiration Today

Nëse dëshironi të merrni dozën tuaj të inspirimit nëpërmjet e-mail, atëherë regjistrohuni për fletushkën tonë mujore Inspiration Today dhe shtoni pak më shumë shije inbox-it tuaj. Kjo është e gjitha që ju duhet të bëni për të marrë recetat më të shijshme, meny inspiruese sezonale, këshilla praktike dhe shumë, shumë më tepër!

Regjistrimi