Bavette

Sulle meeldib õlu ja sulle meeldib grillimine. Need kaks sobivad omavahel suurepäraselt kokku. Aga kuidas õlut ja toitu kõige paremini kokku sobitada? Ja kuidas mõjutab Big Green Egg neid kombinatsioone? Siin blogis jagab õllesommeljee Jelle Yu teadmisi õllest ja annab nõu, kuidas seda toiduga sobitada.

Õlle maitsed

Õlu on suurepärane nii toidu valmistamisel kui ka toidu kõrvale. Õlu on igale roale heaks kaaslaseks, aga nauding on seda suurem, kui õlu seda toitu ka täiendab. Jelle: „Õlledel on äärmiselt lai maitsepalett. Alates lager-õllest ja lõpetades suitsuse porteriga, mida on laagerdatud Jack Danielsi viskivaatides. Ja sinna vahele jääb veel tuhandeid maitsenüansse. Minu arvates sobivad õlu ja toit just seepärast omavahel nii hästi kokku, et õlut on tootmisprotsessi käigus kuumutatud. Keemilised reaktsioonid toimuvad toorainete kuumutamisel sarnaselt ja need mõjutavad nii õlle kui ka toidu maitset. See võimaldabki õlut eriti hästi toiduga kombineerida, mis teiste jookide puhul pole võimalik.

Grilliruokien ja oluen yhdistäminen

Õlle ja toidu kombinatsioon

See ei tähenda aga seda, et õlu iga toidu juurde sobib. „Mõnikord võivad õlu ja toit teineteist ka negatiivselt mõjutada. Õlu ei pruugi toitu paremaks muuta ega sellele midagi lisada või siis teistpidi jääb õlu toidu kõrval varju. Seda me ju ei taha. Üldjuhul on aga õlle ja toidu kokku sobitamine viljakas.“

Rusikareeglid õlle ja toidu sobitamiseks

„On mõned lihtsad rusikareeglid heaks õlle ja toidu kombineerimiseks,“ jätkab Jelle. „Heledat õlut pole mõtet juua punase liha või tummiste pajaroogade kõrvale. Sinna sobib tume või röstise maitsega õlu. Kala kõrvale aga sobib hele õlu suurepäraselt. Nagu köögis ikka tavaks, tuleb enne serveerimist kõike maitsta. Isegi siis, kui oled sobivuses täiesti veendunud, võid tegelikkuses eksida.“

Suitsuse maitsega õlu

„Minevikus olid kõik õlled suitsuse maitsega, sest linnaste valmistamisel kasutati vilja kuivatamiseks ehtsat tuld. Tänapäeval on suitsuse maitse lisamine tootmisel teadlik valik: pruulijad lasevad osadest linnastest suitsu läbi. Õlu võib olla ka kohvimaitseline ja karamellinüansiga, kui kasutada röstitud linnaseid. Vilja hoitakse kuuma õhu käes, mis lisabki röstimaitset. Täpselt nagu kohvi- ja kakaoubade puhul. Ka liha grillimisel tekib karamelliseerumine ja ilmselgelt sobib selle kõrvale suurepäraselt röstimaitsega õlu!“

Milline õlu on parim valik Big Green Eggis valmistatud roogade juurde?

„Õlle valikul tuleb arvestada nende maitsenüanssidega, mida Big Green Egg roogadele lisab. Suitsused, söe- ja grillinüanssidega maitsed sobivad suurepäraselt kokku suitsuse ja röstimaitselise õllega. Samas võib tugevate grilltriipude ja suitsumaitsete ka millegi värskega (näiteks nisuõllega) kombineerimine väga maitsev olla, sest see tasakaalustab maitseid. Kui soovid grilli- ja suitsumaitset esile tõsta, töötab hästi ka IPA. Sel juhul tunnetad kõigepealt puuviljaseid noote ja seejärel kibedust. Just see kibedus juhatab sind tagasi nende grilltriipude juurde. Veendu alati, et IPA kibedus su rooga varjutama ei hakkaks.“

Õlu ameerikapärase barbeque kõrvale

Mõnikord võivad teatud tegurid maitsete osas vägagi määravaks osutuda. Näiteks kuivmarinaadid ja kastmed, mida kasutatakse ameerikapäraste barbeque-roogade juures. „Seda tuleb kindlasti meeles pidada,“ hoiatab Jelle. „Lisamaitsed võivad olla tugevamad kui põhitooraine. Sama printsiip kehtib ka vürtsikate roogade puhul. Kui selliseid roogasid IPA või lager-õllega kombineerida, muudad maitse veelgi vürtsikamaks. Parem on valida magusapoolne õlu, milles on vähem humalat: tugeva ja tumeda stiiliga.“

Beer and food from Big Green Egg

Õlle valamine

Paljudes maades arvatakse, et peale välja valamist peab õllel olema peal kahe sõrme paksune vaht. „See reegel kehtib lager-õlle kohta,“ selgitab Jelle. „Eriõllede puhul on vahu paksus erinev. Õhuke vahukiht ei tähenda, et õlu on halvema kvaliteediga; nii tunned sa lõhna paremini. Nisuõlut tuleb alati aeglaselt valada. Nisu sisaldab palju valku, mis koos õlles sisalduva süsihappegaasiga võib põhjustada liigset vahutamist.“

Milline klaas?

Klaasi kuju on samuti tähtis. Põhjakääritusega õlled, näiteks Lager ja Kellerbier, ei ole kuigi hea lõhnaga, aga maitse on väga hea. Need kalla sirgesse väikese avaga klaasi. Valades moodustub pinnale veekiht, mis ei lase lõhnal eralduda. Maitset tunned, aga lõhna mitte. Pinnakääritusega õlledel on meeldivad ürdised ja puuviljased lõhnanüansid. Sa tahad neid nuusutada, seega valad õlu laiemasse pokaali või karikasse.“

Parim viis õlle maitsmiseks

Jellel on hea nõuanne õlle maitsmiseks: „Võta väike lonks. Neela väike osa alla ja hoia ülejäänut suus. Neelatamisel tungib hapnik ninaõõnde ning sel moel tunned sa lõhna ja maitset samaaegselt.“

ÕLLE LIIK ISELOOMUSTUS SOBIVUS
Lager. Kõik põhjakääritusega õlle sordid, enamjaolt lager-tüüpi Värske, kergelt joodav õlu. Kergelt mõrkjas, mõnikord ka magusa nüansiga. Kerged road ja toored road, nagu veiselihatartar, austrid ja ka ceviche.
Porter / Stout Neid õllesid võib kõrvutada cappuccino (porter) ja kohviga (stout) ning porter on tavaliselt pisut magusam. Mõlema stiili puhul on kasutatud tugevalt röstitud linnaseid, mis annabki vihjeid kohviubadele ja lisab röstinüansse, aga ka karamelli, tumeda mõru šokolaadi ja umami noote. Erineva värviga, aga siiski on neis palju sarnasust. Stout sobib austritega. Mõlemad õlled grillitud punase lihaga (kui kaste või marinaad pole liiga domineeriv), hamburger, veganburger, oliivid, laagerdunud kitsejuust, traditsioonilised Hollandi õunasiirupivahvlid ja šokolaad.
IPA (India Pale Ale) Mida värskemat humalat on kasutatud, seda rohkem aroomi ja maitset tuleb sellest ka õllesse. Puuviljane ja mõru. Mõrudus võib toiduga kombineerides muutuda domineerivaks, mistõttu on sobitamine küllaltki keeruline. Grillitud punane liha nagu näiteks steik, sinihallitusjuustud ning vinnutatud ja laagerdatud singid. Tugev IPA sobib hästi ka juustukoogiga.
Blond Kergelt mõrkjas, küllaltki puuviljane ja magus. Maitseküllased ja rasvased kalaroad.
Tripel Hele, tugeva maitsega, aga mitte mõru. Tugeva kehaga ja magusapoolne, tihtipeale vihjeid küpsetele  kollastele (kuivatatud) puuviljadele. Tugevad kalaroad, rustikaalsed taimetoidud, vasikas, kana, kalkun, tiigerkrevetid ja homaar.
Double /Dubbel Alati tumedat värvi, samas pole tugeva stiiliga. Tihti kergelt röstine, pähkli ja karamelli nootidega. Kerged sügisesed road kanaga, bisque ning salatid pähklite ja rosinatega.
Saison Vanadel aegadel oli tegemist Belgia talunike hooajalise õllega. Tänapäeval on see kuiv, maalähedane, hästi janu kustutav õlu, mis võib olla ka kergelt vürtsikas. Suvised kerged road, nagu näiteks grillitud tiigerkrevetid ja homaar.

UUDISKIRI

Kui tahaksid saada oma inspiratsiooniannuse e-posti teel, siis registreeri end meie kord kuus ilmuva uudiskirja Inspiration Today tellijaks ja lisa vürtsi oma postkastile. See on kõik, mida on vaja, et saada kõige maitsvamaid retsepte, innustavaid hooajamenüüsid, praktilisi nõuandeid ja palju muud!

REGISTREERI

Registreeri

11 RETSEPTI SINULE

Registreeri ennast Big Green Eggi uudiskirja saajaks ja saad endale kohe ka tasuta e-raamatu 11 maitsva retseptiga, mida Big Green Eggis valmistada!

Registreeri